Komunikacja urządzeń w Inteligentnym Domu 0
Komunikacja urządzeń w Inteligentnym Domu

Komunikacja w systemie inteligentnego domu

Decydując się na rozwój domu lub firmy o inteligentne rozwiązania, łatwo trafić na przeszkodę w postaci wyboru środków komunikacji.

WiFi zna prawdopodobnie każdy, ale niekoniecznie każdy wie, z czym wiąże się wybór własnego routera, jako pośrednika w działaniu wszystkich inteligentnych urządzeń IoT (Internet of Things). Opcji jest tak wiele, jak różnych okoliczności, do których każda z nich może się przydać. Właśnie dlatego w artykule zaczniemy od podstaw i skromnych początków, oraz przyjrzymy się perspektywom na przyszłość, zarówno tym obecnie w naszym zasięgu, jak i przyszłości rozwiązań w tej dziedzinie.

 

W sam raz na pierwszy raz

Kontrolery i oświetlenie LED, czujniki, przełączniki, piloty, kamery IP czy nawet gniazdka.

Każde z tych i wielu innych, inteligentnych urządzeń potrzebuje jakiegoś środka przesyłu informacji. Najwygodniejszym sposobem z reguły jest komunikacja bezprzewodowa. Dlatego też najczęściej, pierwszą i podstawową tego formą jest sygnał WiFi. Mamy z nim styczność przeważnie, gdy korzystamy z wielu zalet i możliwości internetu, poprzez nasze komputery stacjonarne, laptopy, tablety i smartfony. Właśnie tu kluczową rolę pełni każdy domowy lub firmowy router, koordynujący współpracę tych urządzeń z serwerami, które zapewniają dostęp do usługi w postaci mediów społecznościowych, gier online czy innych form "chmury".

WiFi jest najczęściej wykorzystywanym protokołem w domowych sieciach bezprzewodowych. Dlaczego? Dlatego że główną zaletą jest duża przepustowość, umożliwiająca przesyłanie dużych plików i strumieniowanie wideo w wysokiej rozdzielczości. Na potrzeby inteligentnego sprzętu ma to jednak wady. Jest energochłonne, co ogranicza żywotność urządzeń zasilanych bateryjnie, jak np. czujniki albo głowice termostatyczne.

W sieci WiFi każde urządzenie łączy się bezpośrednio z routerem, co może prowadzić do przeciążenia sieci przy dużej liczbie urządzeń. Jest to chyba najważniejszy aspekt zachęcający użytkowników do zastanowienia się nad dedykowaną formą komunikacji bezprzewodowej dla inteligentnych urządzeń w domu czy firmie. W końcu nie ma gorszego uczucia, jak zbyt długo ładująca się strona internetowa, która pilnie potrzebujesz, film buforujący się w samym środku akcji, albo kompletne zawieszenie się routera, które może wymagać irytującego restartu.

Czy oznacza to, że WiFi nie nadaje się do inteligentnego sprzętu? W żadnym razie!

Tworzenie zalążków inteligentnego systemu na podstawie posiadanego już routera WiFi jest bardzo atrakcyjne. Nie wymaga dodatkowej inwestycji w dedykowaną bramkę, a więc sprawia, że pierwszy krok masz już za sobą! Umożliwia to jak najszybsze wprowadzenie i przetestowanie pierwszych inteligentnych urządzeń. Konsekwencją niskiego progu wejście są tylko wady na dłuższą lub większą skalę.

Jeżeli chcesz szybko i łatwo zacząć eksperymentować z inteligentnym sprzętem, albo nie przewidujesz inwestycji w dużą i rozległą sieć inteligentnych urządzeń, to router WiFi jak najbardziej ma tu swoje zastosowanie.

[product id="1233,2452,2315,2370,2381,988,2222,1735,2217,2309,1483,2338" slider="true" autoScrolling="true"]

Z myślą o potrzebach inteligentnych urządzeń

Załóżmy, że spróbowaliście. Korzystacie już z dobrych kilku inteligentnych urządzeń i się wam spodobało! Jak widać, technologia sprawia, że codzienne życie staje się przyjemniejsze, wygodniejsze, zorganizowane, a nawet bezpieczniejsze. Teraz, planujesz więcej niż kilka gadżetów. 

ZigBee stanowi idealne rozwiązanie, które zapewni stabilną i wydajną pracę wielu urządzeń, nawet jeśli ich liczba znacznie wzrośnie, bo zaczynacie rozważać dalszy rozwój swojego inteligentnego domu poprzez dodanie jeszcze większej liczby urządzeń, od czujników ruchu, światła i temperatury, przez inteligentne zamki, kłódki lub klamki, aż po urządzenia do monitorowania jakości powietrza, albo monitorowania waszej nieruchomości. 

W odróżnieniu od tradycyjnych protokołów, takich jak WiFi czy Bluetooth, ZigBee charakteryzuje się wyjątkową efektywnością energetyczną, dzięki czemu urządzenia korzystające z tego standardu mogą działać dłużej, nawet na małych bateriach. Ponad to, sieć ZigBee może obejmować znacznie większą ilość urządzeń, które wzajemnie wymieniają się informacjami.

Dzięki technologii "Mesh", każde urządzenie w sieci może działać jako punkt zwiększający zasięg i stabilność połączenia, zwłaszcza w dużych i skomplikowanych środowiskach. Działa to podobnie jak wzmacniacz sygnału dla routera, ale zamiast osobnej bramki, niektóre urządzenia ZigBee, w szczególności o stałym zasilaniu, pełnią tę funkcję dodatkowo.

Jedyne czego potrzebujecie, to chociaż jedna, dedykowana bramka / multibramka ZigBee, która zastąpi router.

W naszej ofercie znajdziecie różne modele, spośród których łatwo wybierzecie coś w sam raz na wasze potrzeby:

➡️ Potrzebujesz bramki na małe mieszkanie, albo może pokój lub dwa? Znajdziesz u nas model bramki, który mieści się w kontakcie jednego gniazdka.

➡️ Posiadasz dom lub działkę, albo może dwa piętra? Oferujemy bramki w rozmiarach routera, którego anteny pomogą z bardziej wymagającym metrażem.

➡️ Szukasz czegoś wszechstronnego i eleganckiego? Panel dotykowy z wyświetlaczem to serce inteligentnego domu w estetycznej i przydatnej formie. Sterujesz nim jak w aplikacji mobilnej Tuya na smartfon, ale może dodatkowo mieć opcję głośników dla muzyki!

W połączeniu ze wbudowanym mikrofonem umożliwiają dwustronne audio do współpracy z wideodomofonem lub kamerą IP. Dzięki temu nic was nie ominie, jak np. kurier z paczką, którą chcielibyście opłacić Blikiem. Oprócz tego, stanie się również punktem do sterowania za pomocą asystentów głosowych Google lub Amazon.

Jeżeli mieliście już okazję wypróbować inteligentny sprzęt i chcecie, żeby pracował sprawniej, lub żeby go było więcej, ZigBee jest równie prostym, za to o wiele bardziej praktycznym rozwiązaniem. Równie dobrze sprawdzi się, jeżeli już na samym początku planujecie solidny, inteligentny system dla waszego otoczenia.

[product id="2281,1961,2433,2432" slider="true" autoScrolling="false"]

 

Potencjał przyszłości

na potrzeby teraźniejszości

Technologia Matter to nowy, otwarty standard, który ma na celu uproszczenie integracji i współpracy różnych urządzeń w ekosystemie inteligentnego domu oraz Internetu Rzeczy (IoT). Została opracowana przez konsorcjum kilku gigantów technologicznych, takich jak Apple, Google, Amazon oraz wiele innych firm, które razem chcą stworzyć wspólny język dla inteligentnych urządzeń.

Główną ideą tej technologii jest umożliwienie bezproblemowej współpracy pomiędzy urządzeniami różnych producentów, eliminując obecne trudności związane z kompatybilnością różnych systemów.

Dzięki temu użytkownicy nie muszą już martwić się o to, czy ich nowe urządzenie zadziała z istniejącym systemem. Bez względu na markę, wszystkie urządzenia będą mogły współdziałać, co jest ogromnym krokiem naprzód w zakresie automatyki domowej.

Technologia Matter może całkowicie zmienić sposób, w jaki postrzegamy inteligentne domy i IoT w ogóle. W przyszłości, dzięki powszechnemu wsparciu dla Matter, sieci domowe staną się bardziej złożone i zaawansowane, ale jednocześnie łatwiejsze do zarządzania. Użytkownicy będą mogli korzystać z szerokiej gamy urządzeń, które będą działały w pełnej synchronizacji, niezależnie od producenta.

Ze względu na jednolity standard, bezpieczeństwo w szyfrowaniu danych, wysoką kompatybilność pomiędzy różnymi systemami, oraz łatwość ich integracji, technologia Matter z pewnością zmieni sposób, w jaki użytkownicy korzystają z technologii w swoich domach. Z pewnością spełni rolę jako pewnego rodzaju tłumacz, pośredniczący w komunikacji inteligentnych urządzeń o różnych językach, którymi są dla nich różne protokoły jak WiFi, ZigBee, Bluetooth i inne.

[product id="2271,2267,2268,2269,2266," slider="true" autoScrolling="false"] 

Bluetooth, jako jedna z najpopularniejszych technologii bezprzewodowych, odgrywa kluczową rolę w rozwoju inteligentnych domów. Jego różne wersje, w tym Bluetooth Low Energy (BLE), stały się fundamentem nowoczesnych rozwiązań w zakresie automatyki domowej, oferując wygodę, niskie zużycie energii oraz szeroką kompatybilność.

BT rewolucjonizowało sposób, w jaki urządzenia komunikują się ze sobą. Choć początkowo wykorzystywano go głównie do przesyłania danych na niewielką odległość, jego zastosowania rozszerzyły się na różne obszary, od systemów audio po urządzenia w ramach ekosystemów smart home.

W przypadku modernizacji otoczenia poprzez inteligentne urządzenia oparte na komunikacji bluetooth, dziedzina IoT znalazła sprytny i wydajny sposób na pokonanie ograniczeń zasięgu, przy wykorzystaniu wszystkich zalet tej formy komunikacji.

Kluczową rolę w zwiększenia zasięgu urządzeń bluetooth odgrywają multibramki.

Interesuje cię np. wielofunkcyjna kłódka do drzwi z kodem pin, czytnikiem linii papilarnych i obsługą kart/breloków RFID?

Multibramka wyposażona np. w bluetooth i WiFi/Zigbee, sprawi, że zamontowanie jej w zasięgu urządzenia bluetooth umożliwi odblokowanie lub zablokowanie takiej kłódki zdalnie w aplikacji mobilnej Tuya.

Na podobnej zasadzie zadziałają inne urządzenia bluetooth, które dzięki multibramce w swoim zasięgu, uzyskają dostęp do pełnej funkcjonalności w chmurze, tak jak ma to miejsce z urządzeniami na Wifi lub ZigBee.

[product id="2455,2432,2336,2434" slider="true" autoScrolling="false"]

 

Z formą komunikacji IR, czyli podczerwienią, często spotkacie się np. w przypadku klimatyzacji, albo innych urządzeń z własnym pilotem jak do telewizora. Tu również pojawia się nadzieja na integrację w ramach inteligentnego domu, tym razem w postaci uniwersalnych pilotów kopiujących IrDA.

Taki pilot, przypominający kształtem krążek hokejowy lub bramkę komunikacyjną, może zastąpić wszystkie inne piloty, łącząc je w jednym urządzeniu, którym stanie się Twój smartfon. Wystarczy zainstalować aplikację Tuya Smart, którą prawdopodobnie już wykorzystujesz do obsługi innych urządzeń z naszej oferty.

Wprowadziliśmy też innowację, która swoją wielofunkcyjnością przypomina bardziej panel dotykowy w postaci pilota. Funkcjonuje prawie identycznie do aplikacji Tuya na smartfon lub centralek w panelach dotykowych, tylko w małej, przenośnej i nowoczesnej formie.

Oprócz tego, każdy uniwersalny pilot kopiujący Tuya umożliwia wprowadzenie automatyzacji z innymi urządzeniami. Nawet z tymi, które nie są na podczerwień, ale za to są w systemie Tuya.

[product id="2444,2454,2336,2434" slider="true" autoScrolling="false"]

Komentarze do wpisu (0)

Szukaj przedmiotów kompatybilnych z: 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl